Péče o kurty s antukovým povrchem

🎾 Správná péče o kurty s antukovým povrchem 🎾

 

V oblíbenosti u rekreačních a mnoha tenisových hráčů se řadí na první příčku tenisové kurty s antukovým povrchem.

Antukové kurty jsou tvořeny z rozdrcené břidlice, štěrku nebo cihel. Díky ostrohranným částicích se následným zhutněním dosáhne dobré přilnavosti a neklouzavého povrchu. Na antuce dochází k postupnému omílání zrn, proto se musí odstraňovat stará, která se nahrazuje novou. Název pochází z francouzského ‚en tout cas‘ – v překladu ‚pro každý případ / za každého počasí‘.

Před začátkem letní sezóny vyžadují nekryté kurty mnohdy hodně přípravných prací – opakované válcování, nahazování nových vrstev antuky. Následně průběhu sezóny je zapotřebí kurty neustále udržovat, a to prakticky během celého dne, každý den. Vše však musí být podpořeno příznivým počasím.

 

Mezi hlavní zásady, jak se správně starat o tenisové kurty jsou:

  • uklízení po hře
  • zametání
  • důkladné kropení

 

Úklid po hře – vždy je potřeba použít hrablo k odstranění nerovností z povrchu, a aby kurt zůstal rovný. Pohrabání bývá často podceňováno a hráči přecházejí k druhému kroku, což negativně ovlivňuje kvalitu kurtu.

Dalším krokem je zametení – kartáčem či síťovačkou. Pokud je antuka mokrá, či je po dešti, používá kartáč. Síťovačka na suchou antuku.

Tenisové kurty JedovniceI samotné zametání má více technik – nejideálnější a doporučována je tzv. zametání „do šneka“ – zametání od krajů do středu dvorce, při této technice se nevynáší antuka z kurtu a zároveň se na něj nezanáší nečistoty z okrajů dvorců. Dalšími technikami jsou zametání ze strany na stranu a zepředu dozadu. V případě potřeby obnovit koštětem pozemní čáry.

 

 

Zvlhčování a důkladné kropení – antukové povrchy se musí pravidelně kropit. Je-li velké sucho, kropíme ráno i večer. Pro hráče je zejména důležité kropení před a případně během hry, aby se zabránilo zvýšené prašnosti.

« (Předchozí příspěvek)
(Následující příspěvek) »


Diskuze je uzavřena

© 2024: Tenisové kurty Jedovnice | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress