Péče o kurty s antukovým povrchem
Správná péče o kurty s antukovým povrchem
V oblíbenosti u rekreačních a mnoha tenisových hráčů se řadí na první příčku tenisové kurty s antukovým povrchem.
Antukové kurty jsou tvořeny z rozdrcené břidlice, štěrku nebo cihel. Díky ostrohranným částicích se následným zhutněním dosáhne dobré přilnavosti a neklouzavého povrchu. Na antuce dochází k postupnému omílání zrn, proto se musí odstraňovat stará, která se nahrazuje novou. Název pochází z francouzského ‚en tout cas‘ – v překladu ‚pro každý případ / za každého počasí‘.
Před začátkem letní sezóny vyžadují nekryté kurty mnohdy hodně přípravných prací – opakované válcování, nahazování nových vrstev antuky. Následně průběhu sezóny je zapotřebí kurty neustále udržovat, a to prakticky během celého dne, každý den. Vše však musí být podpořeno příznivým počasím.
Mezi hlavní zásady, jak se správně starat o tenisové kurty jsou:
- uklízení po hře
- zametání
- důkladné kropení
Úklid po hře – vždy je potřeba použít hrablo k odstranění nerovností z povrchu, a aby kurt zůstal rovný. Pohrabání bývá často podceňováno a hráči přecházejí k druhému kroku, což negativně ovlivňuje kvalitu kurtu.
Dalším krokem je zametení – kartáčem či síťovačkou. Pokud je antuka mokrá, či je po dešti, používá kartáč. Síťovačka na suchou antuku.
I samotné zametání má více technik – nejideálnější a doporučována je tzv. zametání „do šneka“ – zametání od krajů do středu dvorce, při této technice se nevynáší antuka z kurtu a zároveň se na něj nezanáší nečistoty z okrajů dvorců. Dalšími technikami jsou zametání ze strany na stranu a zepředu dozadu. V případě potřeby obnovit koštětem pozemní čáry.
Zvlhčování a důkladné kropení – antukové povrchy se musí pravidelně kropit. Je-li velké sucho, kropíme ráno i večer. Pro hráče je zejména důležité kropení před a případně během hry, aby se zabránilo zvýšené prašnosti.
Diskuze je uzavřena